Chopin, Scriabin i Tansman. Ekspresja geniuszu

20.04.2024, 19:00, Wrocław, Aula Leopoldina

Fryderyk Chopin i jego geniusz wywarł wpływ na twórczość wielu wybitnych kompozytorów neoromantycznych, w tym Aleksandra Tansmana i Aleksandra Skriabina, który z czasem wytworzył swój własny, bardziej abstrakcjyjny język muzyczny. Poezja i mistycyzm łączą się tu z folklorem i innowacyjnym podejściem do harmonii.

Program dopełnią oryginalne dzieła Ferdynanda Sora na gitarę solo i duet gitarowy.

więcej informacji

Od najdelikatniejszych szeptów po wibrującą moc perkusji, Jesse Flowers „ujawnia pełny potencjał gitary klasycznej” (Badische Zeitung). Jego wyrafinowane opanowanie barwy i niuansów nasyca każdą nutę w jego repertuarze, od epoki renesansu po współczesne kompozycje. Jego gra urzekła publiczność w renomowanych miejscach, takich jak Wigmore Hall, Aldeburgh Festival i Musikverein w Wiedniu, i zabrała go na trasy koncertowe obejmujące jego ojczyznę Australię, Europę, Chiny i USA.

Flowers otrzymał nagrody nie tylko na wielu międzynarodowych konkursach gitar solowych w Salzburgu, Zagrzebiu, Londynie, Koblencji, Nürtingen, Alessandrii i Darmstadt, ale także na prestiżowych konkursach multiinstrumentalnych, w tym Deutscher Musikwettbewerb i Prinzessin Margaret von Hessen Wettbewerb.

Flowers rozwija się we współpracy, często występując w różnych konfiguracjach muzyki kameralnej. Przede wszystkim wykonuje recitale w duecie z Julią Spies (mezzosopran), Ildiko Szabo (wiolonczela) i Anissą Baniahmad (flet). Koncerty te często zawierają jego unikalne aranżacje wielu kompozytorów, od Schuberta do Debussy’ego, Bacha do Piazzolli, a także nowo zamówione utwory.

Integralną częścią misji Flowersa jest poszerzanie repertuaru gitary klasycznej, co realizuje poprzez nowe aranżacje i współpracę z kompozytorami w celu zamawiania oryginalnych utworów. Dokonał premiery nowych utworów Olivii Davies, Petry Szászi i João Luiza, a w nadchodzących latach zamierza dodać je do tej listy.

Od kwietnia 2020 roku Flowers jest profesorem gitary w Akademie für Tonkunst Darmstadt w Niemczech, gdzie uczy zarówno studentów studiów licencjackich, jak i podyplomowych. Poza tym prowadzi kursy mistrzowskie na festiwalach gitarowych i uniwersytetach na całym świecie.

Urodzony w Sydney jako syn australijsko-singapurskiego ojca i niemieckiej matki, Flowers uzyskał licencjat z muzyki na Australijskim Uniwersytecie Narodowym, studiując pod kierunkiem Minh Le Hoanga i Timothy’ego Kaina. W 2014 roku przeniósł się do Niemiec, rozpoczynając studia u Tilmana Hoppstocka w Darmstadt (Akademie Für Tonkunst), a następnie Thomasa Müllera-Peringa w Berlinie (Universität der Künste). Podczas całej jego muzycznej podróży, nieżyjący już kompozytor Phillip Houghton służył mu jako ważny i ceniony mentor.

„Mistrz oddechu i linii wokalnej na gitarze” – tak Pizzicato Magazine opisuje grę polskiego muzyka Jerzego Chwastyka.
Gitarzysta zdobywał nagrody na renomowanych międzynarodowych konkursach. Należą do nich Concurso Sigall w Chile i Concurso Fernando Sor w Madrycie. Zdobył również drugą nagrodę na Konkursie Andresa Segovii w Linares w 2016 roku oraz został wyróżniony na Certamen Andres Segovia w La Herradura.

Bogaty repertuar Jerzego Chwastyka nie ogranicza się do klasycznej i tradycyjnej literatury gitarowej. Bliskie jego sercu jest raczej rozwijanie innowacyjnych projektów z innymi zaangażowanymi artystami, w których może w pełni wykorzystać możliwości tonalne gitary i przełamać nowe schematy. Dotyczy to m.in. współpracy ze znanym aktorem Hannsem Zischlerem (album „dichter.liebe”) oraz bandoneonistą Omarem Massą. Obaj artyści koncertowali i dokonali nagrania dla polskiej radiowej „Dwójki”.

Jako solista nie tylko prezentuje się jako wybitny interpretator dzięki wydanej w 2017 roku debiutanckiej płycie „La Joia” z utworami od Schuberta do Rodrigo, ale także prezentuje swój instrument we współczesnym, nowym blasku. Duże uznanie zyskała jego płyta „Iberian Soundscapes” nagrana w 2019 roku, z którą muzycznie zanurza się w 1000-letniej historii muzyki gitarowej.

Jego udany album „Romance – Canciones y danzas” (2019), który nagrał ze skrzypaczką Tjašą Kastelic, również wywołał poruszenie na scenie muzyki klasycznej.

Na płycie „dichter.liebe”, nagranej w 2022 roku z Susanne Szambelan i Hannsem Zischlerem, pojawił się także jako aranżer pieśni Roberta Schumanna – pierwszą transkrypcję znanego cyklu krytycy uznali jako „absolutnie monumentalną i poruszającą”. (Radio France)
Studia gitarowe Jerzego Chwastyka zaprowadziły go w 2006 roku do Weimaru, gdzie był sponsorowany przez „Neue Liszt Stiftung” oraz do Berlina w klasie mistrzowskiej prof. Thomasa Müller- Peringa. Kolejne ważne impulsy zdobywał u prof. Moniki Rost, prof. Tomasza Zawieruchy oraz na licznych międzynarodowych kursach mistrzowskich, m.in. u Zorana Dukica i Roberto Aussela. Oprócz dyplomu i tytułu magistra, w 2015 roku ukończył egzamin koncertowy. Od tego czasu występuje jako solista i kameralista na znanych scenach koncertowych.

Kontakt:
info@alma-musica.com
+48 503 086 570

Nadchodzące wydarzenia

This website uses cookies. By continuing to use this site, you accept our use of cookies.  Learn more