30.04.2023, 19:00, Wrocław, Aula Leopoldina
Między romantyzmem a impresjonizmem Hanna Sosnowska i Jerzy Chwastyk prezentują program złożony z pieśni niemieckiego romantyzmu i francusko-hiszpańskiego impresjonizmu. Rozbrzmieją m.in. wybrane utwory ze słynnych cyklów Schuberta Schwanengesang czy Winterreise w połączeniu z jednym z najbardziej emblematycznych dzieł Manuela de Falli – Siete Canciones populares espagnoles.
więcej informacji
Hanna Sosnowska-Bill, sopran. W 2016 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego prof. Piotra Łykowskiego.
W lutym 2017 debiutowała na scenie Opery Wrocławskiej jako Pamina w spektaklu W krainie Czarodziejskiego Fletu na podstawie Die Zauberflöte W. A. Mozarta. Zrealizowała szereg ról pierwszo- oraz drugoplanowych, m. in.: Manon w Manon J. Masseneta, Ännchen w Wolnym Strzelcu C. M. von Webera, Giulietta w I Capuleti e i Montecchi V. Belliniego, Susanna w Weselu Figara W. A. Mozarta, Milionerka w Immanuelu Kancie L. Możdżera, Leila w Poławiaczach Pereł G. Bizeta, Marzelina w Fidelio L. van Beethovena, Musetta w Cyganerii G. Pucciniego, Basia w Krakowiakach i Góralach J. Stefaniego/W. Bogusławskiego, Zerlina w Don Giovannim W. A. Mozarta, Amor w Orfeuszu i Eurydyce Ch. W. Glucka, Anna w Nabucco G. Verdiego, Gianetta w Napoju miłosnym G. Donizettiego, Clorinda w Kopciuszku G. Rossiniego. W 2018 roku podjęła współpracę z Warszawską Operą Kameralną, realizując partię Rozyny w Noclegu w Apeninach S. Moniuszki. W 2019 roku debiutowała jako Bronia w spektaklu Hrabina S. Moniuszki w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Z repertuarem pieśniarskim oraz oratoryjnym koncertowała m. in. na scenach NOSPR-u, Filharmonii Dolnośląskiej oraz Filharmonii Łódzkiej.
Hanna Sosnowska-Bill rozwijała swój warsztat wokalny podczas kursów i lekcji mistrzowskich między innymi z Gillian Webster, Izabelą Kłosińską, Evą Blahovą, Ubaldo Fabbrim, Ingrid Kremling, Eytanem Pessenem, Maciejem Pikulskim. Współpracowała z wybitnymi dyrygentami i reżyserami, m. in. z: Łukaszem Borowiczem, Pawłem Przytockim, Bassemem Akiki, Marcinem Nałączem-Niesiołowskim, Adamem Banaszakiem, Mirosławem Błaszczykiem. Jest laureatką międzynarodowych i krajowych konkursów wokalnych. W czerwcu 2018 została doceniona podczas XLVIII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Toti Dal Monte we Włoszech, gdzie zajęła pierwsze miejsce w kategorii Barbarina. Zwyciężyła VI Akademicki Konkurs Interpretacji Pieśni we Wrocławiu, zajęła II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Rudolfa Petraka w Žilinie. W grudniu 2015 zdobyła II nagrodę oraz dwie nagrody specjalne na IX Międzynarodowym Festiwalu Stonavská Barborka.
Kreacje wokalne i aktorskie Hanny Sosnowskiej są z entuzjazmem odbierane przez widzów oraz recenzentów. Ma to swoje odzwierciedlenie w nominacjach do wrocławskich nagród, takich jak Emocje Radia Wrocław Kultura, czy Wrocławska Nagroda Muzyczna 2018 w kategorii Muzyka Klasyczna, której została laureatką. W 2019 wygrała konkurs Młode Talenty Dolnośląskiego Klubu Kapitału – w kategorii Sukces Artystyczny.
„Mistrz oddechu i linii wokalnej na gitarze” – tak Pizzicato Magazine opisuje grę polskiego
muzyka Jerzego Chwastyka.
Gitarzysta zdobywał nagrody na renomowanych międzynarodowych konkursach. Należą do nich Concurso Sigall w Chile i Concurso Fernando Sor w Madrycie. Zdobył również drugą nagrodę na Konkursie Andresa Segovii w Linares w 2016 roku oraz został wyróżniony na Certamen Andres Segovia w La Herradura.
Bogaty repertuar Jerzego Chwastyka nie ogranicza się do klasycznej i tradycyjnej literatury
gitarowej. Bliskie jego sercu jest raczej rozwijanie innowacyjnych projektów z innymi
zaangażowanymi artystami, w których może w pełni wykorzystać możliwości tonalne gitary i przełamać nowe schematy. Dotyczy to m.in. współpracy ze znanym aktorem Hannsem Zischlerem (album „dichter.liebe”) oraz bandoneonistą Omarem Massą. Obaj artyści koncertowali i dokonali nagrania dla polskiej radiowej „Dwójki”.
Jako solista nie tylko prezentuje się jako wybitny interpretator dzięki wydanej w 2017 roku
debiutanckiej płycie „La Joia” z utworami od Schuberta do Rodrigo, ale także prezentuje swój instrument we współczesnym, nowym blasku. Duże uznanie zyskała jego płyta „Iberian Soundscapes” nagrana w 2019 roku, z którą muzycznie zanurza się w 1000-letniej historii muzyki gitarowej.
Jego udany album „Romance – Canciones y danzas” (2019), który nagrał ze skrzypaczką Tjašą Kastelic, również wywołał poruszenie na scenie muzyki klasycznej.
Na płycie „dichter.liebe”, nagranej w 2022 roku z Susanne Szambelan i Hannsem Zischlerem, pojawił się także jako aranżer pieśni Roberta Schumanna – pierwszą transkrypcję znanego cyklu krytycy uznali jako „absolutnie monumentalną i poruszającą”. (Radio France) Studia gitarowe Jerzego Chwastyka zaprowadziły go w 2006 roku do Weimaru, gdzie był sponsorowany przez „Neue Liszt Stiftung” oraz do Berlina w klasie mistrzowskiej prof. Thomasa Müller- Peringa. Kolejne ważne impulsy zdobywał u prof. Moniki Rost, prof. Tomasza Zawieruchy oraz na licznych międzynarodowych kursach mistrzowskich, m.in. u Zorana Dukica i Roberto Aussela. Oprócz dyplomu i tytułu magistra, w 2015 roku ukończyłn egzamin koncertowy. Od tego czasu występuje jako solista i kameralista na znanych scenach koncertowych.